✚ Wrocław Tel. 713 194 540 ✚

Wózek dla inwalidy zapewnia sposobność samodzielnego poruszania się uziemionej osobie w domu, szpitalu, placówce opieki. Ale także na spacerze, czy czasem nawet w pociągu.

Wózek inwalidzki niewątpliwie zalicza się do kategorii sprzętu medycznego. Jego zadaniem jest umożliwienie samodzielnego poruszania się osobom, którym dolne partie ciała tymczasowo lub trwale odmówiły posłuszeństwa.

Istnieje wiele rodzajów wózków inwalidzkich. W tym artykule skupimy się na najpopularniejszych modelach wózków dla inwalidów, czyli napędzanych siłą ludzkich rąk.

Koła wózka inwalidzkiego.

Posiada koła, które swoimi wymiarami są duże względem całej konstrukcji. Wynika to z tego, że obrzeża kół wózka inwalidzkiego są użytkowane jako ich element napędu. Inwalida za pomocą swoich rąk obraca nimi, co sprawia, że wózek przesuwa się do przodu. Oczywiście, w przypadku gdy osoba na wózku nie ma możliwości wykonywania tego typu ruchu, istnieje możliwość aby wózek był pchany przez osobę stojącą tuż za nim.

Podstawki na nogi.

Typowym elementem wózka są podstawki pod stopu, mające zazwyczaj regulowaną wysokość. Gwarantują one, że nogi inwalidy nie zostaną niejako wciągnięte pod poruszający się do przodu wózek inwalidzki. Dzięki czemu są zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami poprzez ich najechanie. Czego osoba sparaliżowana mogłaby nawet nie poczuć - by móc kogokolwiek poinformować o zaistniałej sytuacji.

Oparcia dla rąk.

Dzięki nim osoba siedząca na wózku inwalidzkim może czuć się bardziej komfortowo. Między innymi z powodu braku sytuacji gdy ręce zwisają bezwładnie do ziemi. Część osób z częściowym paraliżem rąk, rzadko z nich korzysta głównie trzymając ręce przed sobą niejako "na kolach", na udach. Dzięki temu nie spadają im one na boki, mogąc wkręcić się na przykład w koła, gdy osoba jest pchana na wózku przez opiekuna.

Najważniejsze zadanie wózka inwalidzkiego.

Jest nim zapewnienie inwalidzie choć namiastki samodzielności. Choć wiele osób korzystających z wózka nie ma sposobności samodzielnego poruszania się na nim, a korzysta z niego bardziej w formie krzesła z kółkami. To jednak dla wielu taki sprzęt medyczny otwiera możliwość samodzielnych zakupów w pobliskim sklepie spożywczym, aptece, czy nawet wyjazd przed dom, ażeby zwyczajnie się dotlenić.