Jedno łóżko a tyle korzyści/zalet, czy to możliwe? Tak możliwe!
Łóżka rehabilitacyjne zostały stworzone zarówno po to aby poprawić komfort życia chorego.
Ponadto by polepszyć jakość opieki osób zajmujących się osobami chorymi.
Ale o tym w dalszej części artykułu.
Zapraszamy do lektury!
Jedno łóżko wiele twarzy. Dlaczego? M.in dlatego że często nazywa się je łóżkiem:
- rehabilitacyjnym
- szpitalnym
- ortopedycznym
- medycznym
- do opieki domowej nad chorym
Korzyści dla chorego.
Beneficja płynące z użytkowania tego typu łóżek rehabilitacyjnych są ogromne. Jednak najważniejszą z nich jest poczucie komfortu które znacząco przyczynia się do:
- powrotu do zdrowia (szczególnie przy złamaniach np. kończyn - gdy przykładowo noga wymaga stałego uniesienia celem polepszenia krążenia ze względu na nałożony gips)
- poprawy warunków życiowych
Dzięki siłownikom w które jest wyposażone każde nasze łóżko medyczne możliwa jest regulacja wysokości z poziomu pilota. Podniesienia i opuszczenia części zagłowia, nóg (opcjonalnie) oraz wysokości łóżka.
Istnieje możliwość ustawienia najwygodniejszej pozycji leżenia, spania, siedzenia czy spożywania posiłków.
- wysięgnik z trójkątem, który posiada każde nasze łóżko szpitalne ułatwia choremu zmianę pozycji w łóżku (może łatwiej usiąść, podciągnąć się w łóżku, unieść etc. łapiąc się i przytrzymując)
Wszystko to sprawia, że osoba w tym ciężkim i często bolesnym okresie ma możliwość jak już wyżej wspomniałem znaczącej poprawy jakości życia.
Korzyści dla opiekuna / rehabilitanta.
Najważniejsze funkcjonalności łóżek do rehabilitacji - różne modele mają zróżnicowane funkcje:
- regulacja wysokości całego łóżka z poziomu pilota, dzięki temu opiekun w pozycji wyprostowanej może pielęgnować chorego. Nie tak jak np. na wersalce czy zwykłym łóżku w pozycji pochylonej, lub z pozycji pochylonej podciągać do góry czy poprawiać ułożenie chorego, karmić, przewijać, przebierać, pielęgnować.
- regulacja nachylenia części zagłowia. Dzięki tej funkcji nie trzeba podkładać pod plecy "10 poduszek" aby w jakimś stopniu pionizować chorego do podania leków czy posiłków)
- regulacja części pod nogami ręcznie lub opcjonalnie z poziomu pilota. Nie trzeba podkładać "5 koców" aby nogi były wyżej jeśli trzeba polepszyć krążenie krwi gdy jest to wymagane, lub gdy jest zalecone / wymagane ułożenie nóg wyżej niż to ma miejsce w zwykłym łóżku.
- regulacja pochylenia łóżka (opcjonalnie)
- zabezpieczenie osoby leżącej na łóżku za pomocą poręczy. Zapobiega to możliwości wypadnięcia lub wychodzenia z łóżka osoby chorej.
- łatwe przestawianie łóżka w pomieszczeniu w którym się ono znajduje. Dzięki temu, że łóżka rehabilitacyjne są wyposażane w cztery kółka z hamulcami. Blokując hamulce łóżka szpitalnego możemy być 100% pewni, że nie zmieni ono swojego miejsca.
- możliwość zastosowania dwóch typów materacy przeciwodleżynowych:
-- materaca przeciwodleżynowego piankowego o strukturze powierzchni przypominającej gofra (z zagłębieniami). Stosuje się je w przypadku gdy osoba chora chociaż w minimalnym stopniu się porusza.
-- materaca przeciwodleżynowego zmiennociśnieniowego / pneumatycznego (typ: materace bąbelkowe lub rurowe). Do zastosowania w przypadku gdy osoba chora jest całkowicie leżąca, czyli nie zmieniania swojej pozycji leżenia na łóżku rehabilitacyjnym.
Podsumowując, jeżeli jest to tylko możliwe warto ułatwiać życie choremu, ale i sobie. Z pomocą łóżek rehabilitacyjnych jest to z pewnością realne.
PRZEJDŹ DO: WYPOŻYCZALNIA ŁÓŻEK REHABILITACYJNYCH WROCŁAW