Jedno łóżko a tyle korzyści/zalet, czy to możliwe? Tak możliwe!
Jedno łóżko a tyle korzyści - czy to możliwe? Oczywiście! Łóżka dla chorych zostały stworzone po to, aby poprawić komfort życia chorego. Ich dodatkowym zadaniem jest ułatwienie opieki nad nimi. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas wybierania łóżka rehabilitacyjnego? Czy lepiej skorzystać z wypożyczalni łóżek rehabilitacyjnych czy też z ich zakupu? Jakie zalety z używania takich łóżek dla chorego są dla pacjenta, a jakie dla opiekuna? Zapraszamy do lektury!
Łóżko rehabilitacyjne — wypożyczyć czy kupić?
Pierwszy dylematem jest z całą pewnością podjęcie decyzji, czy łóżko rehabilitacyjne powinno być wypożyczone, czy kupione. Odpowiedź na to pytanie uzasadniona jest od odpowiedzi na poniższe pytania:
- 1. Jaka jest szansa na to, że chory wróci do sprawności w ciągu kilku miesięcy?
- 2. Jaki jest wiek osoby chorej?
- 3. Ile mamy pieniędzy na łóżko dla chorego leżącego?
Jeśli dolegliwość ma charakter przejściowy np. po operacji — warto rozważyć wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego. Koszty będą nieporównywalnie mniejsze. Tymczasowe rozwiązanie nie przysporzy nam kłopotu z przemeblowaniem mieszkania. Wypożyczalnie łóżek szpitalnych zapewnią serwis oraz transport.
Inaczej będzie jednak w przypadku łóżek ortopedycznych, które będą potrzebne choremu przez dłuższy czas albo — na zawsze. Wtedy zakup nowoczesnego, komfortowego łóżka może okazać się o wiele lepszym pomysłem niż skorzystanie z wypożyczalni sprzętu. O ile NFZ nie zajmuje się refundowaniem zakupu takiego łóżka, o tyle można ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON.
Specjalistyczne łóżko dla chorego leżącego - jakie ma zalety?
Nowoczesne łóżka rehabilitacyjne elektryczne, sterowane pilotem to rozwiązania, spełniające wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Najważniejsze to poczucie komfortu, które ma wpływ na powrót do zdrowia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku złamań kończyn dolnych. Profesjonalne łóżka oferują możliwość stałego uniesienia np. nogi w celu polepszenia krążenia z uwagi na założony gips. Łóżka medyczne posiadają siłowniki, dzięki którym możliwa jest regulacja jego wysokości przy pomocy pilota. Dzięki niemu można podnosić i opuszczać część zagłowia oraz nóg. To z kolei sprawia, że chory może sam ustalić sobie najwygodniejszą pozycję do leżenia, spania, siedzenia czy spożywania posiłków. Warto również wspomnieć o wysięgniku z trójkątem, pozwalające choremu na zmianę pozycji, a w próżniejszym czasie - na łatwe wstawanie z łóżka lub przechodzenie do pozycji siedzącej.
Łóżka rehabilitacyjne a korzyści dla opiekuna i rehabilitanta
Przy tego rodzaju sprzęcie medycznym nie można zapomnieć o opiekunach oraz fizjoterapeutach. To oni odgrywają kluczową rolę w powrocie chorego do zdrowia. Jakie więc zalety oferują regulowane łóżka rehabilitacyjne? Przede wszystkim warto tu wspomnieć o możliwości regulacji wysokości całego łóżka przy pomocy pilota. Dzięki temu opiekun może w pozycji wyprostowanej dbać o chorego. W przypadku chorego korzystającego z klasycznego łóżka czy wersalki konieczne jest pochylanie się nad nim, a dodatkowo ciągłe korygowanie jego pozycji siłą własnych mięśni w zależności od tego, czy będzie on akurat karmiony, przewijany czy przebierany. Nie ma już konieczności podkładania wielu poduszek pod plecy do podania leków czy posiłków. Podobnie rzecz ma się z nogami. Kiedy trzeba polepszyć krążenie krwi wystarczy kilka kliknięć i już nogi chorego ułożone są nieco wyżej.
Nowoczesne łóżka rehabilitacyjne pozwalają na zabezpieczenie chorego leżącego za pomocą barierek / poręczy. Dzięki temu praktycznie do zera zmniejszone jest ryzyko wypadnięcia czy wychodzenia z łóżka osoby chorej. Kolejną zaletą jest możliwość łatwego przedstawienia łóżka dla chorego za pomocą czterech kółek z hamulcami. Niejednokrotnie konieczne będzie przetransportowanie chorego z miejsca na miejsca, nawet w celach czysto porządkowych. Takie ułatwienie w postaci kółek z hamulcami pozwoli na bezpieczne ulokowanie chorego w odpowiednim na dany moment miejscu. Dobrej jakości łóżka rehabilitacyjne - np. z wypożyczalni Mini Med we Wrocławiu - pozwalają na zastosowanie dwóch różnych typów materacy przeciwodleżynowych:
- piankowego — o strukturze powierzchni przypominającej gofra (z zagłębieniami). Stosuje się je w przypadku gdy osoba chora chociaż w minimalnym stopniu się porusza;
- zmiennociśnieniowego / pneumatycznego - materace bąbelkowe lub rurowe. Do zastosowania w przypadku gdy osoba chora jest całkowicie leżąca, czyli nie zmienia swojej pozycji na łóżku rehabilitacyjnym.
Kupujesz lub wynajmujesz łóżko rehabilitacyjne? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę!
Możliwości chorego a funkcje - przy wyborze najlepszego sprzętu dla naszego chorego należy wziąć pod uwagę to, czy może się on poruszać oraz wstawać. Jak wspomnieliśmy wcześniej - osoby które nie są w stanie samodzielnie zmieniać pozycję powinny mieć do dyspozycji łóżko rehabilitacyjne elektryczne.
Rodzaj choroby oraz waga chorego - sklepy oraz wypożyczalnie łóżek dla chorych oferują rozmaite modele, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od schorzenia może ona potrzebować łóżko dwufunkcyjne lub trzy-czterofunkcyjne z ustawieniem pozycji anty – Trendelenburga, umożliwiające jego skośne ustawienie. Warto omówić to z fizjoterapeutą lub lekarzem. Oczywiście nie da się pominąć także kwestii wagi pacjenta. Zazwyczaj łóżka szpitalne są dostosowane do obciążenia do 165 kg. Osoby o wyższej masie ciała powinny zwrócić uwagę na specjalne łóżka XXL o udźwigu do 240 kg.